česká hudba | czech music


Nalezené osobnosti

270 záznamů

Nalezené organizace

2206 záznamů

Nalezené projekty:

4327 záznamů

Nalezené akce

Libuše DOMANÍNSKÁ

(*4.7.1924, Brno)

česká operní pěvkyně - soprán

Dívčím jménem Klobásková. Od r. 1940 studovala na konzervatoři v Brně, 1944 byla totálně nasazena. Dostudovala v r. 1946. Do r. 1954 působila jako sopranistka v brněnské opeře (debutovala jako Blaženka ve Smetanově Tajemství), v letech 1955-1990 byla angažovaná v Národním divadle v Praze. Zde se uplatnila především v českém repertoáru ve všech operách Smetanových (zvl. Mařenka v Prodané nevěstě, Krasava v Libuši), Dvořákových (Rusalka v Rusalce) a zejména Janáčkových (poprvé 1947 Lišák v Příhodách lišky Bystroušky). Janáčkovo dílo se stalo těžištěm její umělecké činnosti.

Ovládala rozsáhlý repertoár italských oper (Fiordiligi v Mozartově Così fan tutte, Desdemona ve Verdiho Otellovi, Aida ve Verdiho Aidě, Elisabeth Valois ve Verdiho Donu Carlosovi, Mimi v Pucciniho Bohémě a jako Madame Butterfly) ve stejnojmenné opeře téhož autora a mezi roky 1957-1968 zpívala ve vídeňské Volksoper více než 100x roli Abigail ve Verdiho Nabucco. Vytvořila řadu postav v opeře 20. století (Chrysothemis ve Straussově Elektře, Mariken v Martinů Hrách o Marii, Marja Peronská v Prokofjevově Vojně a míru) ad.

Hostovala zejména v českých rolích v Moskvě, Bruselu, Amsterodamu, Edinburku, Barceloně, Buenos Aires, Berlíně a na italských scénách. Soustavně se věnovala též koncertní činnosti, uskutečnila několik premiér.

_datafooter

Institut Umění logo logoMUSICA NOVA
2020
logo logo Kdy? Kde? logo
logo
logo logo