VÝROČÍ AKCE FILMY FOTOGALERIE VÝSTAVA PUBLIKACE ZPRÁVY O NÁS EN

ČESKÁ HUDBA 2004 - nedílná součást evropské kulturyV r. 2004 oslavila Česká republika na šedesát výročí českého hudebního života (ze skladatelů např. jubilea A. Dvořáka, B. Smetany, L. Janáčka ad.). Roky zakončené „čtyřkou“ jsou tradičně vnímány nejen u nás, ale i v zahraničí jako „roky české hudby“.

„Česká hudba 2004“ byl finančně a propagačně podpůrným programem Ministerstva kultury ČR, který se uskutečnil pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause a paní Viviene Reding, členky Evropské komise zodpovědné za vzdělávání a kulturu. Byl určen pro hudební aktivity v r. 2004, zaměřené na českou hudbu, zejména na jubilující autory, interprety a organizace, a to jak v ČR, tak v zahraničí.

Jádro programu tvořily projekty profesionálního umění i neprofesionálních aktivit, které ve výběrovém řízení Ministerstva kultury získaly zvláštní finanční dotaci. Hlavním nástrojem programu byla informační a propagační podpora významným projektům doma i v zahraničí tak, aby mohla být česká hudba v roce vstupu do EU prezentována výraznějším a zajímavějším způsobem. Program používal jako svou značku logo trianglu.

Ministerstvo kultury ČR zřídilo pro realizaci programu v Divadelním ústavu Informačně-koordinační centrum (IKC). IKC koncipovalo ve spolupráci se svými poradním grémiem – pracovní komisí soubornou propagaci v ČR. Program byl založen na spolupráci s řadou partnerů. Vůči zahraničí pak zejména v koordinaci se Správou českých center, Českou centrálou cestovního ruchu a Ministerstvem zahraničních věcí ČR se program orientoval především na existující propagační sítě a odborníky, příznivce české hudby. Součástí práce IKC byla také co nejkomplexnější dokumentace projektů s českou hudbou doma i v zahraničí v jubilejním roce.

IKC samotné produkovalo nebo koprodukovalo některé časově strategicky významné koncerty a představení: úvodní koncert České filharmonie, koncerty 1.-2. května, tj. v době výročí A. Dvořáka a vstupu republiky do EU, závěrečné představení Royal Opera House Covent Garden Řeckých pašijí B. Martinů v ND v Brně, filmové dokumenty: České hudební nebe, Antonín Dvořák–Nabrousil jsi nože, Tondo?, publikace: B. Smetana, K. Kryl, Stezky po krajině Josefa Suka, Czech Music, Czech Orchestras, CD Antologii české hudby a CD Touch of Czech Music, putovní výstavu Smetana-Dvořák-Janáček a B. Martinů, která navštívila 28 zemí světa.

Hlavní mediální partner: další mediální partneři: ... [více]


<< zpět

http://www.czechmusic.org